Článek

EXTRÉMNÍ NEBEZPEČÍ POKUD ZKUSÍTE SVOU NEMOVITOST PRODAT SAMI. VÁŽNĚ TO CHCETE ZKUSIT?

By 9.7.2021 22 července, 2021 No Comments

Každý z nás občas něco prodává. Obvykle se jedná o různé věci. Třeba o rotoped, který se doma po pár jízdách změnil ve věšák na oblečení, nebo kávovar, dětské kolo či oblečení. Jedná se většinou o drobnější věci, které snadno prodáte přes internet. Při takovém prodeji neřešíte, za kolik se nakonec prodají. Ale jak postupovat, když potřebujete prodat nemovitost?

Protože většina lidí má zkušenosti s prodejem „drobností“, tak v případě nemovitosti volí stejný postup. Zkrátka a jednoduše si řeknou: „Vyvěsím to na internet, ono se to určitě prodá“. Vlastně proč ne, zní to logicky. V tu chvíli si ale vůbec neuvědomují, kolik peněz je v danou chvíli ve hře. Dům nebo byt totiž není rotoped ani kávovar. Jedná se o mnohem větší hodnotu. 

Stále se setkávám s mnoha lidmi, kteří při prodeji nemovitosti přišli o statisíce. Bohužel to většinou ani netuší. 

Majitelé postupují většinou úplně špatně: 

vyfotí svou nepřipravenou nemovitost telefonem,
-sestaví krátký text o pár větách,
-inzerát vyvěsí na servery k prodeji bez realitek nebo na různé bazary, -nemovitost prodají hned prvnímu zájemci. 

Kde je chyba? 

Přemýšlejme také, na jakém místě vlastně hledat potenciálního kupce? Kdo asi pročítá inzerci na serverech prodejů bez realitek a na různých bazarech? Čtou tyto inzeráty spíše movití klienti, kteří mají dostatek finančních prostředků, nebo naopak ti, co chtějí levné nemovitosti pod cenou nebo žádají různé slevy? Ano, druhá varianta je správně. 

Prodávat byt přes realitní servery na vlastní pěst nemusí být špatný nápad. Prodej může dopadnout hned několika různými způsoby. Od ideální varianty, kdy se všechno povede a nemovitost najde svého kupce i s navýšením původní prodejní ceny, až po případ, kdy prodávající bude nervózně čekat u telefonu a výsledek nemusí být žádný. 

Prodej po internetu a jeho problémy 

V případě prodeje svépomocí je možné zkusit prodej na profesionálních realitních serverech, kde je ovšem inzerce s doplňkovými službami dost drahá. Další možností je nabízet nemovitost na různých bazarech mezi sekačkami na trávu nebo jízdními koly. Lze také skoro zadarmo vyvěsit inzerát na bezrealitních serverech, ale tam nikdo za nic nenese zodpovědnost – což lze zjistit z obchodních podmínek. Nikdo nepřizná, že na jednoho zájemce, kterého se samoprodejci povede oslovit, připadne minimálně 10 zájemců, u nichž umí vzbudit zájem profesionální makléř. Víte, jaká situace nastává, když má o nemovitost zájem více potenciálních kupců? Já je například prodávám za vyšší cenu. Částka, kterou prodávající získá navíc, je přitom mnohem vyšší než moje provize. 

Komplikovanější možnost 

Mnoho lidí také netuší, že když si někam dají inzerát, okamžitě se stávají „kořistí“ makléřů. Spousta nezkušených a začínajících makléřů na tyto soukromé inzeráty čeká. Okamžitě po uveřejnění prodávajícího zkontaktují a budou se jej snažit různými triky přemluvit k tomu, ať prodej své nemovitosti svěří právě jim. Skuteční zájemci o nákup nemovitosti přitom navštěvují speciální realitní servery, kde je poplatek za inzerci i 150 Kč denně. Nechci ale nikomu křivdit. Samozřejmě se může stát, že samoprodejce narazí na skutečného zájemce, který jeho nemovitost koupí. Jestliže ale nevyniká obchodními schopnostmi, pravděpodobně prodělá. Je donucen totiž prodat svou nemovitost se slevou. 

To, že na takový inzerát reagují realitní makléři, není nic neobvyklého. Mnoho realitních kanceláří totiž využívá službu, která se nazývá „monitoring soukromé inzerce“. Spočívá ve shromažďování veškerých soukromých inzerátů na pronájem či prodej nemovitostí. A to z veškerých serverů, které se inzerování nemovitostí věnují. Všichni makléři, kteří této služby využívají, najdou ve své elektronické poště zveřejněné nabídky. Majitelova poznámka, že si nepřeje být kontaktován realitní kanceláří, většinu z nich neodradí. Lze se spolehnout na to, že pokud bude prodávající inzerovat soukromě na internetu, makléři jeho kontakt získají. Nechci se zabývat otázkou, zda je to v pořádku. Taková je prostě realita a většina realitních makléřů takto získané kontakty využívá. 

Některé inzertní servery jsou navíc založené na tom, že předpokládají nedůvěru lidí k realitním kancelářím a makléřům, která vyplývá z jejich špatné pověsti. Některé servery umožňují inzerovat zdarma – pouze za to, že jim inzerenti nabídnou možnosti protislužby, například umístění plachty na jejich dům nebo jiné doplňkové služby. 

UPOZORŇUJI! 

Pokud se rozhodnete prodat či pronajmout byt přes internet a podaří se vám to, nikdy nepoužívejte vzorové smlouvy, které stáhnete na internetu, abyste nemuseli platit právní pomoc. Smlouvu je vždy nutné nechat vypracovat advokátem se specializací na realitní právo! Použitím volně přístupných dokumentů riskujete neplatnost smluv, a to není legrace, která by byla zadarmo. Toto se týká i smluv, které nabízejí přímo inzertní a bezrealitní servery. 

Neváhejte a napište mi nebo zavolejte, rád s Vámi zkonzultuji vše co se nemovitostí týká.

S úctou, Petr Ivanko | realitní specialista

T: 777 221 027