Článek

VÝVOJ CEN BYTŮ V PRAZE

By 4.2.2021 8 března, 2021 No Comments

Při první vlně koronavirové epidemie na jaře roku 2020 to vypadalo, že by se ceny nemovitostí v Praze mohly krátkodobě snížit. Analytici, kteří takový vývoj předvídali, se ale mýlili. Vývoj cen zůstává podobný, a to i v dalších vlnách epidemie.

Navzdory koronaviru tedy nové byty v hlavním městě stále zvyšují svou cenu, i když růst není tak divoký jako v předchozích letech. Potvrzují to například developeři, kteří zaznamenávají o nové byty stále vysoký zájem. Zvyšování cen se ale netýká jen novostaveb. Podle některých odborníků lidé v nejisté době vnímají nemovitosti jako bezpečné uložení peněz, a proto ani nyní koupi neodkládají.

Koronavirus však ale ovlivnil vytíženost stavebních firem, které často kvůli nedostatku pracovníků ze zahraničí nestíhají stavět. V roce 2020 stavební firmy vystavěly v hlavním městě nejméně nových bytů za posledních sedm let. Od začátku minulého roku do srpna jich Český statistický úřad v rámci nové výstavby eviduje 3 010. To je o 554 bytů méně než za stejné období loni a o 905 bytů méně než o dva roky dříve. Méně nových bytů stavební firmy v Praze dokončily už jen v roce 2013.

 

 

V Praze se koncem druhého kvartálu letošního roku průměrná cena nemovitostí pohybovala kolem 95 tisíc korun za metr čtvereční. V případě nových bytů se metr čtvereční prodával za více než 108 tisíc korun, což bylo o 2 procenta více než v prvním čtvrtletí tohoto roku. Nejdražší z toho byly pětipokojové a jednopokojové byty. Cena pětipokojových a větších bytů činila 144 tisíc korun za metr čtvereční a jednopokojových 118 tisíc korun za metr čtvereční. Nejžádanějšími i nadále byly dvoupokojové byty. Prodalo se jich více než 42 procent. Jejich cena byla kolem 106 tisíc korun za metr čtvereční.

Z dat developerské společnosti Central Group vyplývá, že za posledních necelých šest let stouply prodejní ceny nových bytů v hlavním městě na dvojnásobek. Analýza také ukázala, že ještě před pěti lety se průměrný sedmdesátimetrový byt v Praze prodával za cenu kolem 3,9 milionu korun. Dnes by vyšel na 7,7 milionu korun.

Nad hranicí 100 tisíc za metr čtvereční se pohybují ceny nových bytů už ve všech pražských obvodech. Přitom ještě v polovině roku 2020 se těsně pod touto hranicí jako jediná držela Praha 9. I tam už se ale zdražilo.


Průměrná cena pronájmu – 1 m²/měsíc (Praha)

.                                                                            Průměrná cena za 1 m² bytu (Praha)                            

S cenami bytů ve větších městech by mohlo pohnout snížení poptávky, a to například v souvislosti s mírou zaměstnanosti. Pokud poroste nezaměstnanost a v populaci budou obavy o práci, lze očekávat větší opatrnost při kupování nemovitostí na hypoteční úvěr. Na druhou stranu poptávku po nemovitostech nyní posilují nízké sazby hypotečních úvěrů a také zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Opačný trend je však možné sledovat u nájemních bytů, kde ceny klesají. Průměrné nájemné v hlavním městě kleslo na 273 korun za metr čtvereční. To je je meziroční pokles o 6,5 procenta. Je velmi pravděpodobné, že ceny nájmů mohou klesat dál, a to zejména kvůli tomu, že byty, původně určené pro krátkodobé ubytovávání turistů, se na trh s dlouhodobými pronájmy začaly díky úbytku turistů v metropoli vracet už po jarním uzavření hranic. Nyní se k těmto bytům přidávají i hotelové pokoje a apartmány. Pro hotelové řetězce je to totiž často jediná možnost, jak si zajistit nějaký příjem.

 

Pokud uvažujete nad prodejem své nemovitosti a chtěli byste se zodpovědně rozhodnout zda se vám prodej vyplatí, tak určitě využijte možnosti mého online odhadu. Do druhého dne vám odhad tržní ceny vypracuji a nic za něj nechci. https://petrivanko.cz/online-odhad-ceny-nemovitosti/