Článek

PRODEJ DRUŽSTEVNÍHO BYTU NENÍ SLOŽITÝ. JEN MÁ SVÁ SPECIFIKA.

By 18.3.2020 4 března, 2021 No Comments

Pokud chcete prodat svůj družstevní byt a váháte, jak to udělat, jste na správné adrese. Dnes vám poradím, jak takový proces probíhá. Není to totiž prodej v pravém slova smyslu, ale řeší se převod členských práv a povinností. Není to ale nic složitého.

Družstevní byt není vaším majetkem v pravém slova smyslu. Byt vlastní družstvo, tedy právnická osoba. Vy jste členem družstva a máte užívací právo k bytové jednotce na základě nájemní smlouvy. Družstvo ve většině případů neomezuje prodej, ale je dobré se na všechno nejprve informovat u vedení družstva. Tam se dozvíte, zdali družstvo nemá smluvně zakotvené například předkupní právo, nebo jestli neexistují nějaká omezení v otázce budoucího vlastníka. Vaší povinností ale je družstvu oznámit, že jste svůj byt a potažmo svá práva prodali.

Při prodeji je nutné počítat s tím, že hledání nového vlastníka může být o něco složitější, než v případě bytů v osobním vlastnictví. Vždy ale záleží na konkrétním bytě, lokalitě a podobně. Družstevní byttotiž není možné financovat hypotéčním úvěrem a zájemce musí mít peníze v hotovosti, nebo mít majetek, kterým by mohl ručit.

Zároveň ale není nutná žádná velká administrativa. Převod vašeho družstevního podílu se uskutečňuje ihned, uzavřením dohody. Není nutný žádný převod v katastru nemovitostí, který může trvat několik týdnů a třeba i dva měsíce. S novým majitelem se musíte domluvit nejen na převodu práv, ale také na finančním vyrovnání. Náklady na poplatky se hradí také družstvu. Jejich výše není nikde stanovená, určuje si je každé družstvo a podléhá schválení členů na schůzi.

Abyste si zajistili hladký průběh prodeje, připravte si dokumenty, jako je nájemní smlouva s družstvem, potvrzení o členství, potvrzení o bezdlužnosti, vyčíslení anuity nebo vyúčtování s poplatky. A co je třeba udělat, aby měl prodej hladký průběh?

  • Nastavte správnou cenu. Neměla by být ani příliš vysoko, ani příliš nízko. V prvním případě bude prodej dlouho trvat, v druhém proděláte. Jednotný způsob neexistuje, ideální je využít služeb profesionála.
  • Vytvořte skvělý inzerát s fotografiemi. Do tvorby inzerátu se nebojte investovat čas a energii. Správný inzerát vám přiláká ty pravé zájemce. Nezapomeňte byt pečlivě uklidit a vytvořit kvalitní snímky.
  • Až najdete zájemce, nezapomeňte sepsat rezervační smlouvu a smlouvu o převodu družstevního podílu a vyrovnání. Úhrada kupní ceny by měla být provedena přes notářskou nebo advokátní úschovu. Ve smlouvě také musí zaznít termín, kdy váš podíl přejde na nabyvatele, stejně tak, jako cena a způsob její platby.
  • Poté je čas kontaktovat družstvo a oznámit mu zánik vašeho členství, a to předáním jedné smlouvy o převodu družstevního podílu. S družstvem také ukončete nájemní smlouvu.
  • Daň z převodu nemovitosti v případě družstevního bytu neplatíte. Byt tedy můžete předat, opsat stavy měřidel a přehlásit energie na nového člena družstva. Pokud budete potřebovat pomoci určit správnou prodejní cenu, nebo si nebudete vědět s něčím rady, neváhejte se na mě obrátit. Jsem tu pro Vás.