Článek

I BYT V NOVOSTAVBĚ JE POTŘEBA POŘÁDNĚ ZKONTROLOVAT.

By 18.3.2020 4 března, 2021 No Comments

Toužíte po úplně novém bytě, ve kterém před vámi ještě nikdo nebydlel a sami můžete zasahovat do toho, jak bude vypadat? Jistě, je to velice lákavá možnost, jak si zařídit pohodlné bydlení v novém domě. Ale i na úplně nové byty je potřeba se pořádně podívat. Co všechno je potřeba zkontolovat?

Pokud se rozhodnete kupovat byt v novostavbě, snadno se může stát, že byt ještě nestojí. Jeho dispozice a umístění v rámci bytového domu si můžete prohlédnout pouze na papíře. Je potřeba prohlédnout všechny důležité detaily.

Vyhovují vám dispozice? Podívejte se také na to, jak velké jsou jednotlivé místnosti. Pokud si prostor neumíte představit, odkrokujte si ho třeba venku v parku. Nebo si na plánek zkuste nakreslit nábytek. Budete vědět, zdali vašim potřebám vyhovuje.

Většina developerů umožňuje návštěvy stavěných bytových domů i změny v plánovaném vybavení bytů. Můžete tak například změnit obklady či kuchyňskou linku. Pokud se rozhodnete pro koupi před samotnou výstavbou, nebo v její rané fázi, má to i další výhody. Například nižší cenu či velký výběr bytů. Obnáší to ale také nevýhody. Developer nemusí projekt například dokončit včas. K termínu se tedy příliš neupínejte a sledujte vývoj stavby.

Je potřeba zaměřit se také na samotného dodavatele stavby, tedy developera. Pro váš klid bude určitě lepší vybrat si ověřenou společnost, která má zkušenosti a dobré reference. Ty je v dnešní době možné dohledat na sociálních sítích a internetu všeobecně.

Pokud bytový dům ještě nestojí, je také těžké představit si, jak bude reálně vypadat. Budete mít výhled do krajiny, nebo do ulice? Kolik hodin denně vám do bytu půjde světlo? Nahlédnout můžete také do rozvojového plánu města, kde zjistíte, jaké pozemky jsou určené k výstavbě a kde by výhled do krajiny měl zůstat.

Nové bytové domy často mají podzemní parkoviště a výtahy. I to je však dobré si ověřit a parkovací místo si zajistit. Pohodlné parkování – pokud řídíte – je příjemným benefitem a pokud na parkoviště vede výtah, ulehčí vám život.

Byty v novostavbách jsou také v drtivé většině vybavené balkóny i terasami. Ani jejich rozměry nemusí být jednoduché si představit. Pokud byste si přáli na balkóně pěstovat zeleninu či byliny a udělat si tam letní posezení, vyplatí se vám investovat do bytů s větší terasou.